Proiecte realizate (2)

„Propriul meu pas” este titlul proiectului Asociației Riana ce sa desfășurat in perioada 10 august 2012 - 08 februarie 2013 si a fost finanțat de Comisia Europeana în cadrul programului Tineret în Acțiune.

Obiectivul general al proiectului vizează dezvoltarea în rândul tinerilor cu sindrom Down a competențelor pentru o viață independentă.

Proiectul s-a născut din nevoia reală și concretă pe care o au copiii și tinerii cu sindrom Down de a depăși pragul psihologic al ancorării și dependenței de cei din jur și de părinți.

Antrenamente si prima demonstratie Special Olympics la Piatra Neamt afis SO comp

Sentimentul care m-a insotit astazi a fost acela de Mandrie.

Mandra de mine ca nu ma las batuta, ca sunt perseverenta, ca lupt cu si mai multa ardoare cand sunt mai multe piedici.

Mandra ca nu m-am lasat descurajata de absentele copiilor de la antrenamente pe motivele mai mult sau mai putin importante ale parintilor si ca in cele din urma, am reusit organizarea demonstratiei Special Olympics, Young athletes, si la Piatra Neamt.

Sunt mandra de priceputii mei voluntari care au lucrat alaturi de mine si m-au sustinut cu pasiune si intelegere.

Mandra de prezenta copiilor si parintilor din cadrul Asociatiei Sindrom Down Bacau care au venit de la peste 60 de Km pentru a participa alaturi de noi la demonstatie.

Mandra de faptul ca am avut-o alaturi de noi de Roxana Ossian, reprezentant Fundatia Special Olympics Romania, care a premiat participantii.

Mandra de numarul mare de spectatori si sustinatori care au fost in sala.

Mandra de familia mea care ma sprijina cu incapatanare.

Dar mai presus de toate sunt RECUNOSCATOARE copiilor care sunt MANDRII de proprii lor parinti, acei parinti care-si iubesc copilul pentru ceea ce este si nu pentru ceea ce ar fi putut fi.

Special Olympics a fost astazi, 22 iunie 2013, la Piatra Neamt.

Lavinia